Publikohen pamje të reja të grabitësve të Rinasit, ja nga u larguan ata (VIDEO)
Po qarkullon nëpër rrjetet sociale një tjetër video e siguruar nga “Report TV” ku tregon lëvizjet e grabitësve të 1 milion eurove në aeroportin “Nënë Tereza”, Rinas.

Pamjet janë regjistruar nga kamerat vëzhguese të një biznesi në rrugën nacionale Rinas--Fushë¬Prezë, afërsisht 3 km në veriperëndim të aeroportit. Ato tashmë janë administruar tashmë nga policia, nëpërmjet të cilave hetuesit kanë ndërtojnë një skemë të lëvizjes së autorëve pas grabitjes në Rinas.

Nga pamjet duket qartë se mjeti i përdorur nga grabitësit vjen nga një rrugë e fshatit Fushë-Prezë dhe futet në rrugën e Rinasit. Shpejtësia e mjetit duket se është relativisht e lartë për kategorinë e rrugës ku ai është duke lëvizur.

Edhe futja e tij në rrugën drejt Rinasit, bëhet në mënyrë të shpejtë. Pak minuta pasi vetura doli nga kjo rrugë, ndodhi grabitja në aeroportin e Rinasit, ku u morën afërsisht 1 milion euro. Pasi është kryer grabitja brenda aeroportit, vetura e autorëve futet sërish në rrugën në të cilën kishte dalë 10 minuta më parë.

Vetura ka marrë në të majtë, në drejtim të fshatit Fushë¬Prezë, në një rrugë të shtruar me asfalt. Pasi ka ecur rreth 600 metra, mjeti është futur sërish majtas në një rrugë të me çakull, ku edhe është djegur, transmeton Panorama.

Në këtë kohë aty ka qenë duke pritur një furgon Mercedez¬Benz, që është përdorur në fazën e dytë të grabitjes. Me të personat janë larguar duke ndjekur një rrugë në drejtim të fshatit Fushë¬Prezë për të dalë në fshatin Gjeç¬Fushë në drejtim të fshatit Bërxull.

Grabitësit dyshohet se kanë përdorur kryqëzimin e rrugës së Rinasit me atë Bërxull¬Laknas. Pikërisht në këtë zonë nuk ka më informacion se çfarë drejtimi ka mbajtur automjeti. Hetuesit dyshojnë se itinerari i përdorur nga grabitësit ka qenë përafërsisht i njëjtë dhe i paracaktuar./Albeu.com/
Shtuar më 08/07/2016, ora 19:51

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori