Pse u shtynë me 24 orë dorëheqjet e ministrave të PD
Pëlqej
Ditën e djeshme PD ka tërhequr ministrat e saj teknikë.

Sot pritet që zv.kryeministrja Ledina Mandija dhe gjashtë ministrat teknikë të Partisë Demokratike do të dorëzojnë sot në Kryeministri tekstin e dorëheqjes.

Burime nga selia e Partisë Demokratike thanë dje se dorëheqjet do të depozitohen nesër (sot) për shkak se zyra e protokollit në Kryeministri ka qenë e mbyllur pas orës 16:00, shkruan Panorama.

Nuk dihet nëse pas dorëzimit të kërkesës për dorëheqje, ministrat teknikë të Partisë Demokratike do të largohen menjëherë nga detyra apo do të qëndrojnë deri në formimin e qeverisë së re në muajin shtator.

Kushtetuta kërkon që ata të qëndrojnë në detyrë deri në ardhjen e ministrit zëvendësues. “Kryeministri dhe ministrat janë të detyruar të qëndrojnë në detyrë deri në formimin e Këshillit të Ministrave pasardhës”, thuhet në nenin 106 të Kushtetutës. Nuk dihet se cili do të jetë reagimi i Kryeministrit Rama për këto dorëheqje.

Zv.kryeministrja Ledina Mandija, ministri i Brendshëm Dritan Demiraj, ministrja e Financave Helga Vukaj, ministrja e Arsimit Mirela Karabina, ministri i Drejtësisë Gazmend Bardhi, ministria e Mirëqenies Sociale Xhulieta Kërtusha dhe ministri i Shëndetësisë Arben Beqiri morën detyrën menjëherë pas marrëveshjes politike Rama-Basha në funksion të zgjedhjeve parlamentare të 25 qershorit.

Vetë Kryeministri Rama ishte shprehur se ata do të qëndronin në detyrë deri në përfundim të zgjedhjeve, ndërsa ata qëndruan afërsisht tre muaj në këtë detyrë. Madje, sipas Kryeministrit, ata nuk do të kishin asnjë funksion ekzekutiv përveç vëzhgimit të administratës publike në zgjedhje.

“Ata do të jenë kujdestarë, s’do të bëjnë as tenderë, as emërime. Administrata të mos kthehet në një instrument abuziv. U bë kështu për 30 ditët e fushatës. Se çfarë do të ndodhë mbrapa, këtë do ta vendosin shqiptarët”, u shpreh Kryeministri Rama gjatë fushatës. /albeu.com/

Shtuar më 17/08/2017, ora 10:23
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori