"Pse u poshtërua Dako dje në antimitingun e Ramës, urdhri-misterioz që u lëshua…"
Ish- kryeministri Sali Berisha, duke iu referuar takimit të djeshëm të kryemnistrit Rama në Durrës, shkruan se kreu u bashkisë, Vangjush Dako, priste lavdi për antimitingun e organizuar, por në fakt u poshtërua.

Postimi i Berishes:

Ne ode prape me tu kthyer, shpirt ndezur zemerthyer! (Edgar Allan Poe, Korbi)

Miq, keto vargje te poemes se famshme “Korbi” te poetit te mirenjohur amerikan Edgar Allan Poe, pershkruajne me vertetesi absolute gjendjen e djeshme shpirterore te Gjush Akullores.

Gjushi pregatiti me shuma te medha antimitingun e Rames i bindur se ky i fundit do ta shpallte kandidaturen e tij per kryetar bashkie te Durresit njelloj siç beri me Lal Plehun dy dite me pare ne Tirane. Por per shkak te nje urdheri misterioz qe u leshua ne distancen Tirane Durres, Gjushi dje publikisht ne vend te lavdise mori poshterimin. Animitingu erdhi si aktakuze, pretence jo me fjale por me veper ndaj tij.

Keshtu ai u kthye ne shtepi me shpirt ende te ndezur por me zemer jo te thyer siç thote poeti ne poemen e tij, por te cilfosur e madje te plasur. Ne te vertet dje Gjushit i vinin ndermendje jo vargjet e poetit, perjetimet e dhimbshme te studentit per hireploten Elinore por psheretimat e plakut te Heminguejt tek shihte peshkun qe po ja shqyenin peshkaqenet (Lal Plehrat, Taulant Begot, Ardian Akrabaja etj etj) dhe perseriste me vehte “ah peshk, ti qe je gjysem peshk sikur te ishe dhe nje here peshk! Gallanos.. Gallanos!”

Pije detin Gjush, te flaken dhe te poshteruan ata te nentokes.
Rahmetli qofsh edhe ti! Amin! sb
Shtuar më 30/03/2019, ora 14:56

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori