PS: Privatizimi i HEC-eve, 125 milion euro të humbura
Partia Socialiste është kundër shitjes së katër Hidrocentraleve të Ulzës, Shkopetit, Bistricës 1 dhe 2, ndërsa akuzon qeverinë për afera të dyshimta në procesin e privatizimit që po kryhet.


Deputeti socialist, Eduard Shalsi gjatë një konference për shtyp sot paradite ka bërë një krahasim midis kapaciteteve dhe çmimeve respektive për Hidrocentralin e Lanabregasit dhe katër hidrocentraleve të sipërpërmendura.


Sipas Shalsit nëse Lanabregasi u shit për një vlerë prej 3 milion euro për 1 megavatt fuqi të instaluar, katër hidrocentralet e tjetër po shiten për një vlerë prej prej 1.4 milion euro per 1 megavatt fuqi të instaluar. Krahasimi është i qartë 3 milion kundrejt 1.4 milion. /albeu.com/

Shtuar më 15/01/2013, ora 16:54

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori