PS: LSI bleu selinë në bllok me 1.2 mln eurot e ilaçeve
Pëlqej
Partia Socialiste renditi sot akuza të forta për korrupsion në adresë të Lëvizjes Socialiste për Integrim. Deputeti Eduart Shalsi, ka deklaruar sot në një konferencë shtypi, se godina partiake e LSI-së në zonën e ish-bllokut pranë ish-stadiumit “Dinamo” është blerë 1.2 milionë euro me para të vjedhura nga ilaçet.

“Vetëm godina ku Ilir Meta ka zyrat qendrore është blerë mbi 1.2 milion euro. Ku u gjetën paratë për blerjen e kësaj godinë në zemër të Tiranës? Si u financua blerja? Nëse është blerë me kredi, atëherë mos vallë lekët për shlyerjen e saj janë ilaçet e munguara nëpër spitale?, pyeti Eduart Shalsi.

Ai akuzoi ministrin Petrit Vasili dhe mbështetësin e tij, kreun e LSI-së, Ilir Meta se po pasurohen mbi interesat jetike të qytetarëve shqiptarë, të cilët po paguajnë nga xhepi ilaçet e shtrenjta e çdo shërbim nëpër spitale.

“Këta njerëz nuk kanë tjetër qëllim veçse të pasurohen duke grabitur deri dhe ilaçet e spitaleve. Kjo është arsyeja se pse çmimet e ilaçeve janë të larta dhe të papërballueshme. Kjo është arsyeja se pse nuk ka ilaçe nëpër spitale”, shtoi Shalsi.

“Në fillim fshiheshin pas zëdhënëses, pastaj paturpësisht pas drejtorit të politikave shëndetësore që provuam se si fitonte tendera miliona lekësh nëpër spitale dhe më në fund doli dhe avokati mbrojtës i Vasilit që nuk mund të ishte njëri tjetër përveçse Ilir Meta”, tha me tej deputeti socialist.

Sipas tij, djali i dajës së Petrit Vasilit është pronari i Megafarmës, i kompanisë, që ministri së bashku me Ilir Metën e bënë të dominonte brenda vetëm një viti tregun e ilaçeve në Shqipëri.
Shtuar më 21/11/2010, ora 20:11
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori