Protestat, ambasada e SHBA paralajmëron qytetarët amerikanë në Shqipëri
Përmes një njoftimi në faqen zyrtare, ambasada amerikane paralajmëron qytetarët amerikanë banues në Shqipëri, lidhur me protestat e planifikuara që do të vijojnë në kryeqytet. Ambasada shprehet se demonstrata të përsëritura pritet të ndodhin në Shqipëri, ditët në vijim.

Mbledhje të demonstruesve përfshijnë, këto zona

-Godina e Kuvendit (Tiranë)
-Zyra e Kryeministrit
-Të tjera godina qeveritare
– Kryqëzimet kryesore të autostradës me bllokada rrugore (Mbarëkombëtare)

Ngjarja: Demonstrata të përsëritura pritet të ndodhin në të gjithë Shqipërinë për një periudhë të pacaktuar kohore, me mundësinë që ata të bëhen të dhunshëm. Datat e sakta dhe kohëzgjatja e këtyre demonstratave janë të panjohura.

Demonstrimet e kohëve të fundit përfshijnë dhunën, me disa demonstrues duke përdorur predha duke përfshirë pajisjet shpërthyese, molotov dhe gurë.

Forcat e sigurisë janë përgjigjur me ujë dhe gaz lotsjellës për të shpërndarë turmat.

Personeli i Ambasadës së SHBA-së dhe anëtarët e familjes janë drejtuar për të shmangur të gjitha pikat e grumbullimit dhe vendet ku demonstratat janë të pashmangshme ose në vazhdimësi.

Masat

Shmangni grumbullimet e mëdha dhe zonat ku demonstratat janë të pashmangshme ose në vazhdimësi.

Shtuar më 17/05/2019, ora 17:27
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori