Problemet e shëndetit mendor
Një në katër persona preket gjatë jetës nga një çrregullim mendor. Ankthi, humbja e humorit, depresioni janë më të shpeshtat me të cilat përballemi.

"Depresioni është një sëmundje që prek të gjitha grupmoshat. Faktorët e jashtëm janë gjithashtu shumë kompleks, duke përfshirë ngjarjet stresante te jetës, papunësia, ndarjet. Ndodh që depresioni mund të kalojë pa u konstatuar. Kur kalohet në formë të lehtë manifestohet me prishje gjumi, lodhje. I bëhet apel mjekëve të parësorit që të jenë më të vëmendshëm kur shohin simptoma të tilla tek pacientët. Njerëzit e kanë shumë të vështirë për të kërkuar psikiatrin", thotë mjekja psikiatre, Fatmira Elezi.

Personat qe preken nga çrregulime mendore, ne vendin tone ndihen te paragjykuar dhe perjashtuar dhe ngurrojne te kerkojne ndihmen e mjekut. /albeu.com/
Shtuar më 10/10/2013, ora 17:48

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori