Presidenti Rugova takon shefin e zyres nderlidhese te Rusise ne Kosove, Sergej Bazdnikin
Albeu.com
PRISHTINE - "Njohja e pavaresise se Kosoves do te qetesonte situaten e pergjithshme ne kete pjese te Evropes dhe do te behej integrimi me i shpejt i Evropes ne strukturat europiane" PRISHTINE - "Njohja e pavaresise se Kosoves do te qetesonte situaten e pergjithshme ne kete pjese te Evropes dhe do te behej integrimi me i shpejt i Evropes ne strukturat europiane", keshtu u shpreh Kryetari i Kosoves Ibrahim Rugova pas takimit me shefin e zyres nderlidhese te Rusise ne Kosove, Sergej Bazdnikin. Plotesimi i standardeve, integrimi i minoriteteve ne shoqerine kosovare, ceshtja e sigurise dhe implementimi i standardeve ishin teme diskutimi midis Kryetarit Ibrahim Rugova dhe shefit te zyres nderlidhese te Rusise ne Prishtine Sergej Bazdnikin. Rugova pas takimit deklaroi se siguria ne Kosove eshte ne nivel dhe se po konsolidohet gjithnje e me shume. Kryetari Rugova perseriti se njohja e pavaresise se Kosoves do ta qetesonte situaten ne Kosove si dhe do te behej integrimi me i shpejte ne Bashkesine Evropiane. "Une insistoj qe te jete pavaresia e Kosoves, sepse kjo do te qetesonte kete pjese te botes dhe te gjitha vendet e kesaj pjese te Evropes te integrohen ne Bashkimin Evropian", tha kryetari Rugova. Sergej Bazdinkin ka siguruar kryetarin Rugova se Federata e Rusise do ta ndihmoje Kosoven ne te ardhmen, prandaj ai ka kerkuar shembuj konkret ne permbushjen e standardeve. "Ne jemi pajtuar qe te bejme me shume per te rritur bashkepunimin e dyanshem dhe une kam nenvizuar se Federata Ruse eshte per te ndihmuar" tha Bazdinkin.
Shtuar më 22/03/2005, ora 20:12
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori