Presidenti i PE: Të hapen negociatat me Shqipërinë
Presidenti i PE, David Sassoli është shprehur pro çeljes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Sassoli deklaroi se Parlamenti Europian mbështet hapjen e menjëhershme të negociatave të pranimit dhe se do jetë e vështirë të shpjegohet pse po vonohet kjo gjë.

“Ne mbështesim hapjen e menjëhershme të negociatave të pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Komisioni Europian është në favor të kësaj dhe ne do ta kemi të vështirë t’i shpjegojmë njerëzve të atyre vendeve pse e vonojmë atë”, deklaroi Sassoli.

Shtuar më 17/10/2019, ora 18:16

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori