Presidentët nderuan dje figurën e Azem Hajdarit
Pesë presidentë shqiptarë nderuan dje figurën e Azem Hajdarit në Pallatin e Kongreseve. Ish-kryetarët e shtetit ndër vite, Sali Berisha, Rexhep Mejdani, Alfred Mojsiu, Bamir Topi dhe ai aktual, Bujar Nishani, ishin prezentë në homazhet e organizuara me rastin e rivarrimit të Hajdarit mes heronjve.


Ata morën pjesë veçmas njëri-tjetrit, në orare të ndryshme, por ritualin e realizuan njësoj: kurora me lule pranë arkivolit, takim me familjarët dhe nga një shënim në librin e ngushëllimeve, shkruan Panorama.

Nishani: Azemi, pjesë e historisë

Presidenti Nishani shkroi ndër të tjera këtë mesazh në librin e shënimeve:
Azem Hajdari jetoi pak për të qenë pjesë e zhvillimit dhe sukseseve të
Shqipërisë, por mjaftueshëm për t’u kujtuar gjithmonë si pishtar, si
ëndërrimtar dhe idealist i lirisë e demokracisë. Gjesti fisnik i rivarrimit të
eshtrave të tij pranë dëshmorëve të atdheut është ndjenja e lartë e
respektit që vendi i tij i atribuon. Sot, i prehur në vendin e denjë për
dëshmorët dhe heronjtë, ai është pjesë e pavdekësisë dhe historisë shqiptare”.

“Edhe trim, edhe diplomat, i papërlyer”

Bamir Topi ishte ndër të parët politikanë që nderoi kujtimin e Azem Hajdarit në Pallatin e Kongreseve. Kryetari i FRD-së, i shoqëruar nga anëtarë të tjerë të partisë së tij, vendosi një kurorë me lule dhe pas ritualit me këtë rast, tha disa fjalë për figurën e Azem Hajdarit. “Ishte njeri shumë i guximshëm, njeri kurajoz, pa komplekse. Dinte të bënte edhe trimin, edhe diplomatin”, vlerësoi kreu i FRD-së. Ai u shpreh më tej se e kujton Azem Hajdarin gjithnjë me shumë mall, respekt e vlerësim. “Azem Hajdari do jetë në jetë të jetëve si një njeri që mbahet mend si njeri i papërlyer. Respekt për këtë figurë të madhe të kombit shqiptar”, u shpreh Bamir Topi pas homazheve në nder të Azem Hajdarit.
Shtuar më 13/09/2013, ora 10:59
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori