Presidenca reagon për raportin e Komisionit të Venecias: Taulant Balla manipuloi dokumentin
"Dokumenti që Tao Tao, lolot dhe mediat rilindase kanë publikuar dhe shpërndarë me email, sms apo me titra përhapin lajmin e gënjeshtërt se sipas Venecias, Presidenti nuk mundet të anulojë zgjedhjet pa një konsensus politik."

Kwshtu ka reaguar vetwm pak minuta mw parw Presidenca duke akuzuar Taulant Ballwn se ka manipuluar pwrgjigjen e Venecias duke i servirur medias, lajme tw pavwrteta.

Zëdhënësi i Presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi gjatë një konferencë për mediat deklaroi se dokumenti i KomisionitVenecias i publikuar sot në media është manipuluar.

Blushi publikoi dy dokumeta, ku sipas tij njëri është autentik dhe njëri është publikuar nga “Tao Tao”.

"Dokumenti që Tao Tao, lolot dhe mediat rilindase kanë publikuar dhe shpërndarë me email, sms apo me titra përhapin lajmin e gënjeshtërt se sipas Venecias, "Presidenti nuk mundet të anulojë zgjedhjet pa një konsensus politik."

Ndërkohë qe Deklarata Zyrtare sipas deklaratës zyrtare për shtyp të Këshillit të Europës, mbi raportin final të KomisionitVenecias thuhet si më poshtë:

"Sipas opinionit të miratuar sot, i cili ishte kërkuar nga kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruci, Komisioni i Venecias vëren se edhe në rast të gjendjes së jashtëzakonshme, siç është lufta apo katastrofa natyrore, Parlamenti do të duhej të miratojë legjislacion ad hoc (të posaçëm) për të shtyrë zgjedhjet".– u shpreh Blushi./albeu.com/
Shtuar më 11/10/2019, ora 17:18

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori