Prej nesėr taksat e makinave tė pėrgjysmuara
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Tė gjithė ata qytetarė qė nuk kanė paguar taksat e makinave duke nisur nga dita e hėnė do tė paguajnė pėrgjysėm.Kjo si rezultat i hyrjes nė fuqi tė ligjit “Pėr taksat kombėtare”, sipas tė cilit ulet ndjeshėm detyrimi qė duhet tė paguhet pėr automjetet e pėrdorura.

Prej kėtij ligji do tė pėrfitojnė edhe ata qytetarė tė cilėt nuk kanė paguar detyrimet nė vitet e shkuara me kushtin e vetėm qė tė paguajnė deri nė fund tė muajit qershor.

Njoftimi pėr hyrjen nė fuqi tė kėtij ligji ėshtė bėrė edhe nė faqen zyrtare tė drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Shėrbimeve tė Transportit Rrugor ku i bėhet thirrje tė gjithė zotėruesve tė automjeteve qė tė pėrfitojnė prej kėsaj lehtėsie.

Sipas ligjit, taksa vjetore e mjeteve tė pėrdorura ėshtė e vlefshme pėr 365 ditė dhe caktohet sipas formulės sė pėrdorur deri mė tani e cila llogaritet nė bazė tė: Cilindratės nė cm3 x koeficienti fiks sipas vjetėrsisė sė makinės x taksėn fikse pėr llojin e karburantit qė pėrdoret.

Nė bazė tė llojit tė karburantit taksimi pėr mjetet qė pėrdorin naftė ėshtė 12.5 lekė dhe 10 lekė pėr benzinėn. Automjetet e reja deri nė 3 vite pėrdorim pėrjashtohen nga ēdo lloj taksimi ndėrkohė qė sa mė tė vjetra tė jenė makinat aq mė tė larta janė edhe taksat. Kjo pasi koeficienti i vjetėrsisė shtohet me 0.01 pėr ēdo vit deri nė vitin e dhjetė tė vjetėrsisė sė makinės ndėrsa pas vitit tė dhjetė, koeficienti 0.24 shtohet me 0.04 pėr ēdo vit.

Rritja e taksave pėr automjetet e vjetra u vendos pak kohė mė parė me idenė e mbrojtjes sė mjedisit nga ndotja qė ato sjellin.Por qeveria vendosi pėrgjysmimin e tyre pėr ti dhėnė mundėsinė e pėrdorimit tė njė makine edhe njė familjeje me tė ardhura normale. /albeu.com/
Shtuar më 19/05/2013, ora 16:24
armando anaj
e Dielë 19 Maj 2013, Ora 20:02
ckemi desha tju pyes ky ligji i ri a i fal taksat qe jan te pa paguara para 3 vitesh apo vetem i pergjysmon ju lutem me tregoni shum faleminderit
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.