"Po pi ujë me sheqer", çfarë ndodhi me gjyshen që preku zemrat e gjithë shqiptarëve
“Kam dy ditë pa bukë. Po pi ujë me sheqer”. Kjo ishte thirrja therëse e nënë Myzejene Jaupit ditën e djeshme që tronditi këdo që e dëgjoi. 84 vjeçarja jetonte e vetme, ndërsa theu karantinën duke dalë në qytet për të kërkuar ushqim.

E moshuara foli për kamerën e Abc News se është 84-vjeçe dhe jeton fare e vetme në shtëpi. Gjendja e të moshuarës dukej aq e rëndë sa ajo shprehej se “do ikte e pa ngopur në gropë.”

Ndërkohë, i jashtëzakonshëm ka qenë solidariteti i qytetarëve për nënën e vetmuar, e cila fëmijët i ka në emigrim, ndërsa këto ditë është përballur edhe me mungesën e ushqimit.

Pas publikimit të historisë së saj, një numër i madh mesazhesh kanë ardhur në numrin e redaksisë, të cilët ofroheshin për të ndihmuar nënën 84-vjeçare.

Abcnews ishte sërish sot në shtëpinë e nënë Myzejenit, ndërsa raporton se ndihmat për të janë të pafundme. Për Abc Neës, 84 vjeçarja nuk ka hezituar të bëjë edhe njëherë falënderimet për këdo që e ka ndihmuar.

“Jam shumë e kënaqur, nga djemtë e Vlorës, nga bujaria e tyre. Të rrojnë dhe mos i gjejë asgjë e keqe’” tha e moshuara.

Shtuar më 31/03/2020, ora 10:57

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori