Po konsumojmë qumësht kancerogjen? Reagon Niko Peleshi
Ditën e sotme ish-ministri i Bujqësisë Edmond Panariti dha alarmin se në qumështi që tregtohet në shqipëri është i helmuar.

“MB dhe AKU duhet te bejne urgjent publike fermat apo subjektet prodhuese te ushqimeve te ndotura, te bllokojne prodhimin dhe te terheqin urgjent nga tregu produktet e perlyera”-shkruan ai.

I menjëhershëm ka qënë edhe reagimi nga ministri aktual i Bujqësisë Niko Peleshi i cili hedh poshtë të gjitha aludimet e Panaritit.

"Sistemi i sigurisë ushqimore në vend nuk ka qënë dhe nuk është perfekt.

Pikërisht sepse bëhet fjalë për siguri ushqimore ndërhyrja duhet të jetë radikale.

Ashtu sic u bë dhe po vazhdon të bëhet me ciklin e mishit, sikurse e kemi lajmëruar edhe më përpara do të ndërhyjmë në mënyrë po aq radikale edhe në ciklin e grumbullimit dhe përpunimit të qumështit."- shkruan Panariti. /albeu.com/

Shtuar më 15/12/2017, ora 15:54

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori