Plane për të goditur edhe në Shqipëri, kapen 5 terroristë të rrezikshëm në Gjermani
5 shtetas të dyshuar për terroristë janë arrestuar në Gjermani.

Agjencia federale në Gjermani ka njoftuar ditën e sotme se 5 anëtarë të dyshuar të Shtetit Islamik u arrestuan në shtetin e Rhein-Westfalisë për planifikimin e sulmeve terroriste kundër forcave amerikane.

“Ata së bashku themeluan një grup në Gjermani. Ata fillimisht kishin planifikuar të udhëtonin në Taxhikistan për të marrë pjesë në luftimet kundër qeverisë si pjesë e ‘xhihadit të armatosur’. Pasi të akuzuarit nuk ishin përmbajtur nga ky projekt, ata tani synonin të kryenin sulme fatale në Gjermani.”-tha prokurori në një deklaratë.

Anëtarët e dyshuar të Shtetit Islamik formuan grupin e tyre terrorist në janar të vitit 2019. Prokurori tha se anëtarët e Shtetit Islamik ishin në kontakt me udhëheqësit islamikë të nivelit të lartë në Siri dhe Afganistan nga të cilët morën direktiva. Ky grup i Shtetit Islamik planifikoi të sulmonte forcat amerikane në Gjermani, si dhe individë të tjerë.

Sipas prokurorit, ky grup i Shtetit Islamik planifikoi vrasjen e një personi, i cili nga këndvështrimi i të akuzuarit, kishte bërë deklarata publike që ishin kritike për Islamin.

Në këtë kontekst, viktima e shënjestruar e vrasjes tashmë është spiunuar nga i akuzuari Farhodshoh K. Bazat e Forcave Ajrore të SHBA-së në Gjermani. Grupi terrorist kishte armë zjarri dhe municione për të realizuar planet e sulmit.

Për më tepër, i akuzuari Ravsan B. dha udhëzime për prodhimin e të ashtuquajturave pajisje eksplozive dhe zjarri jokonvencionale (USBV).

Prokurori shtoi se për të financuar planet e tyre dhe ‘Shtetin Islamik’ në Siri, të akuzuarit mblodhën para në Gjermani dhe ia transferuan shoqatës përmes agjentëve financiarë të vendosur në Turqi. Për të siguruar shoqatën me fonde shtesë, i akuzuari Ravsan B. pranoi një urdhër me vlerë 40,000 dollarë për një sulm për vrasje në Shqipëri.

Terroristët e dyshuar nuk ishin në gjendje të kryenin vrasjen në Shqipëri. Të dyshuarit janë shtetas të Taxhikistani: Azizjon B, Muhammadali G, Farhodshoh K, Sunatullokh K, dhe Ravsan B. Gjermania nuk pranon të sigurojë emrat e fundit të të dyshuarve për arsye të mbrojtjes së identitetit. Ravsan B. u arrestua në mars të vitit 2019 dhe katër të dyshuarit e tjerë të ISIS u arrestuan të mërkurën.
Shtuar më 15/04/2020, ora 16:41

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori