Plan kombëtar për ndalimin e kultivimit të kanabisit, Peleshi ndan detyrat
Plani kombëtar për ndalimin e kultivimitkanabisit në vend për vitin 2017-2020 është miratuar dhe është ngritur një Taks forcë e cila do të ndjekë punën për ndalimin e kultivimitkanabisit në Shqipëri.

Task forca drejtohet nga zv.kryeministri Niko Peleshi dhe ka anëtarë nga çdo ministri si edhe ndërkombëtarë të cilët do të angazhohen për parandalimin e këtij fenomeni.

Ministria e Shëndetësisë duhet të identifikojë përdoruesit e drogës për t’ia kaluar emrat policisë. Ministria e Bujqësisë do të ketë detyra të rrisë ndihmat në fara dhe bagëti që fermerët të largohen nga kultivimi i kanabisit.

Detyra të reja do të kenë edhe Ministria e Arsimit dhe ajo e Mirëqenies Sociale në lidhje me të rinjtë duke i edukuar ata të qëndrojnë larg drogës.

Nga ana e saj Policia, për të parandaluar kultivimin e kanabisit që prej 23 shkurtit policia ka nisur një operacion masiv në të gjithë vendin duke kontrolluar banesa të braktisura, sera dhe çdo vend tjetër të përshtatshëm për kultivim, shkruan News 24.

Operacioni vijon nga toka dhe nga ajri në të gjitha qarqet. Kontrollet janë intensifikuar më shumë tek vendet ku 10 vitet e fundit janë evidentuar bimë narkotike të kultivuara./albeu.com/


Shtuar më 02/03/2017, ora 15:12

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori