Permbytje ne Struge dhe Oher
Albeu.com
Situata hidrologjike ka bërë që niveli i ujit në Liqenin e Ohrit të rritet dita ditës duke bërë të detyrueshme hapjen e pesë portave të liqenit si dhe duke rritur nivelin e lumit Drin i Zi.
Këto zhvillime kanë shkaktuar përmbytje në afërsi të fshatit Llukovë (Strugë), ku uji ka dalë nga shtrati i lumit në rrugë si dhe ka vërshuar në disa bodrume.
Po ashtu, në fshatin Peshtan të Ohrit, ujërat nëntokësor kanë ngritur nivelin e tyre së bashku me nivelin e Liqenit të Ohrit dhe kanë përmbytur disa bodrume të shtëpive që janë afër liqenit.

Ndërsa në fshatin Vevçan një rrëshqitje dheu me një sasi mbi 500 metra kub ka rrezikuar katër shtëpi të këtij fshati.
Shtuar më 22/02/2010, ora 18:18
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori