Përkujtohet demonstrata e 2 Prillit 1991
Presidenti Bamir Topi
Përkujtohet sot demonstrata antikomuniste e 2 prillit të vitit 1991">1991, ku Arben Broci, Besnik Ceka, Bujar Bishanaku dhe Nazmi Kryeziu, mbetën të vrarë ndërsa u plagosën rreth 30 të tjerë.

Pas ardhjes së PD-së në pushtet, morën titullin "Dëshmorët e Demokracisë".

Presidenti i vendit Bamir Topi është drejtuar me një mesazh në përkujtim të 20 vjetorit të demonstratës antikomuniste “Në kete dite, mendimi ynë shkon në nderim e respekt të kujtimit të katër dëshmorëve të demokracisë që u vranë pabesisht gjatë asaj proteste. Ata janë tashmë pjesë e pashlyeshme e qëndresës antikomuniste, e shpirtit shkodran që nuk pranoi kompromis për demokracinë e shumëpritur, por edhe e shpirtit shqiptar në përgjithësi që për lirinë ka luftuar e sakrifikuar në shekuj.”- thuhet në mesazhin e presidentit.

Kryeministri Berisha, do të jetë sot në Shkodër, në orën 10:30 në ceremoninë përkujtimore, ku pritet të mbajë dhe një fjalim me këtë rast. Forumi Rinori i PD-së ka organizuar me këtë rast festime treditore për këtë rast, duke shënuar kështu 20-vjetorin e ngjarjes, por ashtu siç konstaton edhe ky forum, ende nuk ka një "zbardhje të plotë të ngjarjes së 2 Prillit të vitit 1991">1991".
Shtuar më 02/04/2011, ora 11:03

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori