Perkujtohet 6 vjetori i vdekjes se presidentit Trajkovski
Albeu.com
Sot përkujtohet 6-vjetori i vdekjes tragjike të presidentit maqedon, Boris Trajkovski dhe 8 bashkëpunëtorëve e pjesëtarëve të ekuipazhit të avionit të rrëzuar më 26 shkurt të 2004-ës.
Trajkovski udhëtonte drejt Bosnjës për të marrë pjesë në një Konferencë Ndërkombëtare, kur mjeti fluturues u zhduk nga radarët dhe pjesë të tij u gjetën, pranë qytetit të Mostarit. Nga hetimet, rezultoi se shkak i aksidentit ajror ishin gabimet e pilotëve, si dhe kushtet e vështira të motit. Fondacioni “Boris Trajkosvki”, sot organizon një sërë aktivitetesh.
Shtuar më 26/02/2010, ora 20:10
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori