Përgjimet e Ndraghetas, reagon ambasadori italian
Ambasadori italian, Fabrizio Bucci, ka reaguar lidhur me përgjimet e antimafias italiane për grupin mafioz të Ndraghetas.

Me një shënim në Twitter, Bucci thotë se Italia është përkrah institucioneve shqiptare në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Ai thekson se “polemikat e padobishme e të instrumentalizuara” nuk ndihmojnë në zbulimin e së vërtetës dhe se gjyqtarët duhen lënë të bëjnë punë e tyre në mënyrë të pavarur.

Reagimi

Italia është e, do të jetë gjithmonë, përkrah institucioneve të Republikës së Shqipërisë në luftën ndaj korrupsionit dhe krimit të organizuar. Mbështetje maksimale autoritetit gjyqësor shqiptar për shqyrtimin e plotë të çdo episodi të korrupsionit apo të paligjshmërisë.

Nga cilido qoftë kryer dhe prej ngado rrjedh. Le t’i lemë gjyqtarët të kryejnë në paqe punën e tyre, me qetësi e në mënyrë të pavarur. U përket atyre të dallojnë faktet nga fjalët.

Polemikat e padobishme e të instrumentalizuara asnjëherë nuk ndihmojnë në verifikimin e së vërtetës. Të gjithë duhet të angazhohen në luftën ndaj krimit dhe korrupsionit përmes sjelljeve të duhura. Kush do ta bëjë këtë do të ketë përherë mbështetjen e Italisë.
Shtuar më 26/01/2021, ora 09:36

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori