Turqia fillon furnizimin e Shqipërisë me armë të veçanta (FOTO LAJM)

Një firmë e industrisë së mbrojtjes me qendër në Turqinë e Jugut që ka prodhuar sisteme anti-dron për forcat turke të sigurisë, duke përfshirë një sistem paralajmërimi të hershëm për të adresuar kërcënimet e shumta nga mjetet ajrore pa pilot (UAV), ka eksportuar sistemet e saj lokale në Katar dhe Shqipëri.

“National War Technologies Defense Systems Inc”, me qendër në provincën jugore të Antalias, ka punuar në projekte anti-dron për rreth 25 vjet.

Të dyja vendet u bënë të parët që blenë produktin e kompanisë nga jashtë, ndërsa zyrtarët e kompanisë thanë se ka negociata në vazhdim me vendet e tjera në përputhje me lejet e dhëna nga Industria Kombëtare e Mbrojtjes.

Bekir Yalçın, koordinator i kërkimit dhe zhvillimit (R&D) i firmës, i tha Anadolu Agency (AA) të mërkurën se kompania po prodhonte bllokues dhe filloi të prodhonte sisteme anti-dron në përputhje me kërkesat e Forcave të Armatosura Turke (TSK).

Sistemet kishin për qëllim kryesisht të përdoren kundër dronëve që mbanin drogë, bomba ose lloje të tjera të substancave të ndaluara me qëllim krijimin e terrorit, veçanërisht në zona të mbushura me njerëz. /AA
Shtuar më 21/10/2020, ora 19:43

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori