PDSH:Në Parlament vetëm nëse ligji për gjuhën nuk dekretohet
Albeu.com
Partia Demokratike shqiptare në Maqedoni, ka bërë të ditur se do të kthehet në Parlament, vetëm nëse presidenti Branko Cërvenkovski nuk e dekreton ligjin për gjuhën shqipe.Pas një takimi të zhvillua një ditë më parë me presidentin maqedonas Cërvenkovski, Thaçi ka rënë dakord me propozimin e tij për të mos e nënshkruar ligjin për përdorimin e gjuhës shqipe si kusht për kthimin e PDSH në debatin parlamentar.

PDSH është shprehur se ligji i ri për përdorimin e gjuhëve është në kundërshtim me dispozitat kushtetuese dhe Marrëveshjen e Ohrit.(start)
Shtuar më 02/08/2008, ora 02:31
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori