Pasi vrau familjarët shkoi në lokal, zbulohen detaje të rënda nga tragjedia në Gjilan
Të tjera detaje tronditëse kanë dalë në dritë lidhur me ngjarjen tragjike të ndodhur në Gjilan dy ditë më parë, ku dyshohet se efektivja e policisë Valdete Bllaca ekzekutoi familjarët e saj dhe më pas veten.

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj, ka shprehur keqardhjen për atë që ka ndodhur.

“Fatkeqësisht kemi pas një rast shumë të rëndë dhe të ndjeshëm. Në Gjilan dje është shuar një familje, pesë anëtarë të një familje që nuk jetojnë më. Në mesin e këtyre pesë anëtarëve të një familje është një police e Policisë së Kosovës e cila ka punuar së fundmi në Stacionin Policor në Gjilan dhe e cila e dimë sigurt që ka bërë vetëvrasje dje rreth orës 12:40 gjatë ditës”, ka thënë ai.

Qalaj në Klan Kosova ka folur për pistat e mundshme që tregojnë se si ka ndodhur ky rast tragjik.

“Drejtoria e Krimeve të Rënda është duke e hetuar rastin nën udhëheqjen e prokurorit të Prokurorisë Themelore në Gjilan. Mund të them që njëra nga të dyshuarat apo e dyshuara kryesore është zyrtarja policore, mirëpo duhet të presim të gjitha ekzaminimet që i bën Njësiti i Forenzikës në vendin e ngjarjes dhe hetimet nga Drejtoria e Krimeve të Rënda.

Është bërë ekzaminimi i vendit të ngjarjes, janë marrë të gjitha evidencat që duhet të merren. Duhet që elementet që janë marrë nga vendi i ngjarjes dhe rezultatet që dalin nga obduksioni i Mjekësisë Ligjore të na përputhen në mënyrë që të bëjmë një konstatim.Atë që mund të them lirisht është se dyshimet tona janë që të katër anëtarët e familjes dyshohet që janë vrarë në orët e hershme të mëngjesit, derisa zyrtarja policore ka bërë vetëvrasje gjatë pjesës së parë të ditës”, tha Qalaj.

Ai theksoi se ka dëshmi që Bllaca ishte në shoqëri të afërmve të saj në një nga lokalet në Gjilan, pasi kishte vrarë familjarët.

“Pastaj është kthyer në shtëpi e shoqëruar nga disa familjarë – tezja dhe djali i tezes. Për një moment është larguar nga familjarët, është futur brenda në shtëpi dhe familjarët kanë dëgjuar dy shkrepje të armëve.Në atë moment, ata e kanë thirrë policinë. Reagimi i Policisë ka qenë shumë i shpejtë dhe është konstatuar se zyrtarja policore ka bërë vetëvrasje dhe në atë shtëpi kanë qenë edhe katër trupa të anëtarëve të familjes Bllaca nga Gjilani”, shtoi ai. /abcneës.al
Shtuar më 20/02/2020, ora 08:26

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori