Pas sondazhit te NDI, reagojne partite politike: Shume heret per sondazhe
Albeu.com
Shumica e partive politike kane reaguar kunder sondazhit te NDI-se duke vleresuar se akoma eshte heret per te bere sondazhe. Te kenaqurit nga rezultati i sondazhit perkrahin, ndersa te tjeret kritikojne sondazhin me pretekse te ndryshme.Levizja per Zhvillim Kombetar komentoi sot se sondazhet duhen vleresuar, por jo ne nje moment kaq te shpejte. Sipas Fluturak Germenjit, zedhenes i Oborrit Mbreteror, LZHK ende nuk i ka shpallur kandidatet, pasi do te respektoje afatet ligjore, ndersa partite e tjera po. Vleresimi mund te behet kur te fillojne takimet me zgjedhesit nga partite. Sipas kryetarit te Demokracise Sociale, Paskal Milo, ky sondazh eshte perpjekja e pare per te dhene nje pasqyre te ndjenjave te zgjedhesve. Por, eshte vetem nje dhe disa muaj perpara dates se zgjedhjeve. Milo thote se pervoja nderkombetare ka treguar se shifrat ndryshojne sa me prane te jete kjo date. Nenkryetari republikan Neritan Alibali vlereson se opozita ka qene e ndergjegjshme per mbeshtetjen ndaj saj. Ai e vlereson sondazhin serioz dhe qe behet nga nje institucion shume serioz e me pak gabime ne perqindje. Po sipas Alibalit, rezultati eshte vertetim i zhvillimeve ne vend, qeverisjes se korruptuar dhe te papergjegjshme te PS-se. Ai gjykon se opozites i del detyra te mos lejoje qe pas ketyre shifrave, strukturat e PS-se dhe te qeverise te fillojne te manipulojne votat. Spartak Braho, nenkryetar i Grupit Kuvendar te Levizjes Socialiste per Integrim thote se shqiptaret asnjehere nuk tregojne se ku dhe per ke do te votojne dhe keto shifra, megjithese objektivisht te vleresueshme, nuk do t i vleresonte si reale. Deputeti i PBDNJ-se, Kristo Goci mendon se eshte shpejt per te nxjerre perfundime nga te pyeturit shqiptare, pasi sipas tij, qe te japesh pergjigje duhet te jesh personalitet, i mireinformuar se cfare ndodh dhe i pavarur. Kurse kreu socialdemokrat Skender Gjinushi tha se "disa fitojne sondazhet, disa fitojne zgjedhjet dhe sondazhet qe synojne qe sot te manipulonjne voten, nuk i sherbejne te ardhmes". News 24/albeu
Shtuar më 09/05/2005, ora 21:25
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori