Pas shterjes së procesit negociator duhet të zbatohet propozimi i Ahtisaarit, thotë Wisner
Albeu.com
I dërguari amerikan në Treshen ndërkombëtare, Frank Ëisner ka thënë se pas dështimit të bisedimeve mes Prishtinës dhe Beogradit, duhet të vihet në jetë propozimi për pavarësinë e mbikëqyrur të Kosovës."Pas shterjes së procesit negociator, në tryezë është propozimi i ofruar nga ish presidenti finlandez Martti Ahtisaari dhe ai meriton të zbatohet", ka thënë Ëisner.
"Pikëpamja ime është se autoritetet në Kosovë janë njerëz që gjykojnë dhe e kuptojnë se për të ardhmen e tyre nevojitet konsensusi, prandaj ata do të jenë të kujdesshëm. Jam i bindur se ata do të ushtrojnë përgjegjësi", ka thënë Wisner, pas takimit me ministrin e Jashtëm të Bullgarisë, Ivaylo Kalfin.
Shtuar më 06/12/2007, ora 20:49
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori