Arvizu vlerėson kandidaturėn e Nanos
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Ambasadori i SHBA-sė nė Tiranė Aleksandėr Arvizu ėshtė takuar sot me ish kryeministrin Fatos Nano, tek “Piazza” nė kryeqytet. Pas takim Arvizu vlerėsoi kandidaturėn e Nanos pėr kėtė post. Nė njė prononcim pėr mediat ai u shpreh se i rėndėsishėm ėshtė procesi i zgjedhjesPresidentit.

"Jam shumė i kėnaqur qė Nano mori kohe pėr tu takuar me mua. Sikurse shumė shqiptare edhe unė ndjek emisionin “ Zonė e Lirė” nė TV Klan ku paraqitet lista me kandidatėt potencilė pėr President. Disa kandidatė janė mė seriozė se sa tė tjerėt, Nano futet tek kandidatėt e mire. I rėndėsishėm ėshtė procesi i zgjedhjesPresidentit. Ky ėshtė njė proces qė i pėrket shqiptarėve. Ne nuk po flasim pėr emėrimin e njė ministri por Presidentin Republikes kėshtu qė kėrkesat janė tė vendosura nė kushtetutė", u shpreh Arvizu.


Nė prononcimin pėr media Arvizu pėrmendi edhe njė takim tė zhvilluar gjatė sė premtes me kryeprokuroren Rama e cila sipas tij kishte pėrparuar me hetimet pėr 21 Janarin.

"Jam takuar tė premten me prokurorėn dhe mė ka njoftuar se do tė paraqesė tė tjera akuza. Dhe sikurse shumė shqiptarė kam ndjekur emisionin Sokol Ballės ku ishte i ftuar Nano. Ai bėri komente edhe nė lidhje me 21 janarin qė pėr mua janė objektive dhe tė mirėmenduara. Jo tė gjithė e bėsojnė kėtė. Ne kemi nevojė pėr njė proces shėrimi. Kemi nevojė pėr njerėz tė cilėt mendojnė pėr tė ardhmen e kėtij vendi. Pėr njė lidership tė pėrgjegjshėm dhe besoj se Nano futet tek kjo kategori" pėrfundoi ai.


Ndersa Nano e vleresoi takimin me ambasadorin amerikan.
"Arvizu me dha kėnaqėsine tė jetė pjesė e diskutimeve qė kam nisur. Ndamė diskutime pėr nevojėn e njė klime politike tė frytshme tė cilat do ti shėrbejnė integrimit te Shqipėrisė" u shpreh Nano. /albeu.com/
Shtuar më 22/04/2012, ora 19:41
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.