Parlamenti maqedonas ka filluar debatin mbi projektligjin për përdorimin e simboleve kombëtare
Albeu.com
Parlamenti maqedonas ka filluar debatin mbi projektligjin për përdorimin e simboleve kombëtare, përfshirë edhe atë të pakicave. Projektligji aktual parasheh që bashkë me simbolet e bashkësive të përdoret edhe ai shtetëror. Ndërkaq debati do të vazhdojë edhe sot.Grupi parlamentar i Bashkimit Demokratik për Integrim ka propozuar një amandament për ndryshimin e ligjit për përdorimin e flamujve të bashkësive me të cilin kërkon që shqiptarëve gjatë festave t'iu mundësohet përdorimi i flamurit kombëtar edhe në komunat ku ata janë më shumë se 20 për qind, përkatësisht në komunat ku gjuha shqipe është zyrtare.
Edhe PPD angazhohet që shqiptarët të përdorin flamurin e tyre edhe në komunat në të cilat nuk janë shumicë.
Ndërkaq, Partia-Liberal Demokrate, parti maqedonase e cila merr pjesë në Qeveri, konstaton se ligji për për përdorimin e flamujve është i papranueshëm. Kjo parti kërkon që në vendet ku do të përdoren flamujt të dallohet flamuri shtetëror nga ai i bashkësive etnike për nga madhësia dhe kërkon që ai të jetë i vendosur në një shtizë më të lartë.
Ndërkohë për partitë opozitare maqedonase propozimi qeveritar është kundër kushtetues dhe e cënon sovranitetin dhe integritetin territorial të Maqedonisë. QIK
Shtuar më 23/06/2005, ora 19:42
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori