Parlamenti i Maqedonisë miraton Ligjin e Policisë
Albeu.com
Ligji për polici u votua me 71 vota pro, 12  te përmbajtur ndërsa deputetët e BDI-së, PPD-së si dhe liberaldokratët bojkotuan votimin.

BDI paralajmëroi se do tu drejtohet institucioneve ndërkombetarë për të informuar me parregullësite si dhe mangësitë e ligjit, si dhe të apelojnë në Gjykatën Kushtetuese, ndërsa nga prsidenti Branko Cërvenkovski do të kërkojnë të mos nënshkruaj ligjin në fjalë. Ata gjithashtu pohuan edhe njëherë se prefektët e BDI-së nuk do të zbatojnë Ligjin për polici.

{nl}

11 të përmbajtuarit nga gjithsej 12,  ishin deputetët e LSDM-së. Deputetët tjerë të LSDM-së, të cilët i përkasin krahut të ish-kryeministri Buçkovski votuan pro ligjit.

Shtuar më 30/10/2006, ora 17:48
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori