Parlamenti Europian miraton marreveshjen per lehtesimin e vizave me Ballkanin
Albeu.com
Pas ketij aprovimi te rendesishem, mbetet qe marreveshja me Shqiperine te ratifikohet nga pala europiane dhe ajo shqiptare per te hyre ne fuqi me 1 Janar te vitit 2008.

Parlamenti Europian ka miratuar ne seancen plenare marreveshjen e lehtesimit te vizave afatshkurtra me Shqiperine dhe vendet e tjera te Ballkanit. Pas ketij aprovimi, mbetet qe marreveshja me Shqiperine te ratifikohet nga pala europiane dhe ajo shqiptare per te hyre ne fuqi me 1 Janar te vitit 2008. Nga marreveshja perfitojne disa kategori, si ajo e studenteve, profesoreve, biznesmeneve, gazetaret, familjaret e shtetasve shqiptare qe jetojne ne menyre te ligjshme ne vendet e bashkimit europian, te semuret, zyrtaret, apo turistet e thjeshte. Per secilen nga keto kategori, dokumentat qe duhen paraqitur ne ambasade jane ftesa per qellimin e vizites ne territorin e bashkimit europian dhe dokumenti I identifikimit I personit qe kerkon te marre vizen. (News24)
Shtuar më 24/10/2007, ora 22:46
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori