Panairi i verės, Berisha: Vera shqiptare konkuron tregun e huaj
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Kryeministri Sali Berisha ka marrė pjesė sot nė panairin ndėrkombėtar tė verės “Balkan Wine expo 2012”. Nė fjalėn e tij Berisha ėshtė shprehur se Shqipėria ka pesėfishuar sasinė e prodhimit tė verės gjatė kėtyre viteve."Ky panair ėshtė dėshmi e njė prodhimi tė shkėlqyer tė verės, tregut tė saj nė Shqipėri dhe rajon. Ky rajon nė shekuj dhe mijėvjeēarė ka qėnė dhe mbetet rajoni i variatetet mė tė shkėlqyera tė rrushit. Variatete tė cilat janė shpėrndarė nė tė katėr anėt e planetit dhe kanė krijuar njė larmi tė madhe verėrash. Shqipėria ka qenė njė rajon i rėndėsishėm pėr verėn dhe rrushin. Prodhimi i verės nė Shqipėri ėshtė 5-fishuar. Nė njė hark kohor tė shkurtėr verėrat shqiptare konkurojnė me ato italiane, spanjolle, franceze dhe tė gjitha vendeve tė tjera.
Nė shqipėri po rikthehen disa nga traditat mė tė vjetra tė verėrave shqiptare. Shqipėria ka njė potencial pėr tė prodhuar verėrat me cilėsi mė tė larta nė rajon", u shpreh Berisha. /albeu.com/
Shtuar më 24/06/2012, ora 11:14
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Kombėtarja shqiptare ka mposhtur Armeninė me rezultat 2-1 nė ndeshjen kualifikuese pėr EURO 2016, duke u renditur e 3-ta nė grup me 7 pikė, pas Danimarkės e cila renditet e 2-ta me po aq pikė sa ka Shqipėria dhe Portugalia e cila kryeson grupin me 9 pikė.

Kombėtarja shqiptare ka mposhtur Armeninė me rezultat 2-1 nė ndeshjen kualifikuese pėr EURO 2016, duke u renditur e 3-ta nė grup me 7 pikė, pas Danimarkės e cila renditet e 2-ta me po aq pikė sa ka Shqipėria dhe Portugalia e cila kryeson grupin me 9 pikė.