Omonia: Mos i ndėrprisni pensionet pėr "Vorio-Epirin"
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
"Omonia" pėrshėndeti interpelancėn e deputetit grek tė Demokracisė sė Re Jani Mihelaki, i cili bėri thirrje pėr tė mos u shkurtuar pensionet e minoritarėve grekė nė Shqipėri.

"Ne mirėpresim nismėn e deputetit Mihelaki nė lidhje me rastin e pensioneve tė OGA. Edhe njė herė zoti Mihelakis tregoi ndjeshmėri pėr vuajtjet e grekėve Epirin e Veriut", thuhet nė deklaratėn e OMONIA.

"Ne i kuptojmė vėshtirėsitė qė po kalon atdheu vitet e fundit, dhe mbėshtesim pėrpjekjet e bėra nga popullit grek dhe qeveria pėr pėrmirėsimin ekonomik. I dėrgojmė njė apel shtetit grek, dhe palėve politike nė qeveri, tė bėjnė pėrpjekje tė ngjashme, qė tė mos ketė implikime tė tjera financiare pėr Epirin e Veriut", pėrfundon deklarata e OMONIA-s.

Njė ligj i imponuar nga Trojka nė Greqi, parashikon prerjen e pensioneve pėr 18 000 minoritarė nga Shqipėria, tė cilėt qė nga viti 1998 merrnin ēdo muaj njė pension minimal prej 330 euro. /albeu.com/
Shtuar më 23/12/2012, ora 11:32
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.