Numri i viktimave është më i lartë? Përgjigjet edhe Pipero
Kreu i PD Basha akuzoi ditën e djeshme qeverinë për fshehjen e numrit real të vdekjeve në Infektiv, mjeku i njohur Infeksionist Pëllumb Pipero ka folur lidhur në lidhje me çështjen.

“Deklarata e doktoreshë Najadës nuk lë vend për të aluduar për gjëra të tjera. Sapo e tha aty janë kartelat mund të hetohen. Kartela përmban gjithçka që lidhet me historikun e sëmundjes së pacienteve, sëmundjeve bashkëshoqëruese, trajtimet në spitale dhe shkakun e humbjes së jetës. Çdo kartelë e mikrostafit tonë plotësohet me përgjegjësi për gjithçka që lidhet me sëmundjet aktuale dhe bashkëshoqëruese”, tha Pipero.

“Ku mund të ketë një keqkuptim? Ka raste për pacientë që për shumë arsye klinikisht shkon në Covid. Nga ana laboratorike shkon si Covid, por është bërë tamponi dhe kanë dalë negativ. Prandaj themi bëhen 3-4 tampona. Unë profesori, unë Pipero s’kam të drejtë t’i them Covid asnjë rasti që s’është konfirmuar nga tamponi. Kjo është bashkëdakordësimi mbarëbotëror sa i takon konfirmimit të diagnozës. Nëse ka diskordancë kjo vlen për t’u diskutuar. Ne vdekjet nuk i fshehim dot. Në të gjitha rastet thuhet: Pacienti erdhi me ‘supect Covid’. Nëse nuk ka ardhur me tampon diagnoza shkruhet gjendje virale, etj. Vjen tamponi shënohet Covid. Kur vjen puna për të shkaktuar shkakun e vdekjes është arresti kardiak apo respirator”, vijoi mjeku infeksionist.

Shtuar më 20/11/2020, ora 14:19

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori