Njihuni me 18-vjeçarin shqiptar që tmerronte ushtrinë serbe (FOTO LAJM)

Lufta e UÇK-së ëshë një nga periudhat më të lavdishme në historinë e popullit shqiptar dhe si e tillë do të mbetet.

Ushtrisë për çlirimin e Kosovës, ju kishin bashkuar shumë burra e gra, e në mesin e tyre kishte edhe të rinj si ky 18 vjeçar.

Besnik Jasiqi ishte vetëm 18-vjeç kur ishte bërë pjesë e luftës, ndërsa ishte një profesionit në perdorimin e Topit 75mm, duke shkatrruar shumë tanke e makineri të tjera të ushtrisë serbe.

Mesazhi i tij për bashkëmoshatarët, ishte që t’i bashkohen UÇK-së.

Jasiqi, ka luftuar në Betejenë e Kosharës, ku edhe kishte rënë dëshmorë.

Në videon e xhiruar nga fronti i luftës, ai lavdërohej nga eprorët e tij për guximin dhe profesionalizmin, ndonëse ishte vetëm 18 vjeçar.


Shtuar më 18/08/2018, ora 12:25
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori