Një park që kujton Kuranin dhe Biblën në Tiranë
Nuk janë pak ata që çuditen me sjelljen e Ramës kryeministër në raport me besimet fetare. Shumë besimtarë mbajnë në mend një Ramë më afër arrogantit ndaj besimeve fetarekrye të Bashkisë së Tiranës, por duket se ai ka ndryshuar kryekëput në krye të qeverisë.

Të paktën kështu duket nga daljet e tij të shpeshta publike krah klerikëve të vendit, por edhe duke u radhitur pranë komuniteteve fetare.

Sot për shembull ai ka dhënë një deklaratë të mirëpritur nga të gjitha komunitetet fetare. Gjatë fjalës së mbajtur në një simpoziumin të Kryegjyshatës Bektashiane, Rama zbuloi një projekt interesant: Ngritjen e një parku të gjelbër, në të cilin do të mbillen të gjtha bimët e përmendura në Kuran dhe Bibël, i cili do të quhet “Parku i Besimit”.

Rama është një ndër liderët që e ka elaboruar më fortë harmoninë fetare në vend duke e marketuar atë mjaft mirë edhe në perëndim. /albeu.com/
Shtuar më 20/03/2015, ora 21:55

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori