Nishani: Sistemi gjyqësor ka nevojë për reforma
Bujar Nishani
Nën drejtimin e Presidentit të Republikës Bujar Nishani u mblodh sot Këshilli i Lartë i Drejtësisë ku u shqyrtua emërimi i krerëve të Gjykatave të Matit, Pogradecit dhe Lushnjes.Kreu i shtetit kërkoi që të mos hidhet baltë në mënyrë kolektive mbi gjyqtarët.


“Gjyqtarët nuk meritojnë që të hedhim baltë pa fund dhe pa arsye. Gjyqësori ka shumë probleme dhe ka nevojë për reforma. Në trupën tonë ka gjyqtarë që u kanë mohuar drejtësinë qytetarëve, ka gjyqtarë që përfshihen në akte korruopsioni, në trupën tonë ka gjyqtarë që nuk kanë nevojën e duhur të profesionalitet pasi nuk kanë bërë trajnimet e duhura, por ka njerëz të ndershëm dhe kurajoz që zhvillojnë seanca të shumta dhe që japin dënime të ndryshme” tha Nishani. /albeu.com/
Shtuar më 11/10/2013, ora 12:02
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori