Nishani për APA: Partia në pushtet por tregon tendenca autoritariste
Presidenti Bujar Nishani shprehet optimist se negociatat për anëtarësim në BE mund të nisin brenda një ose dy vitesh. Në një interviste për agjencinë e lajmeve austriake APA, kreu i shtetit kritikoi qeverinë duke u shprehur se partia që është në opozitë kërkon standardet më të larta, por kur vjen në pushtet, tregon tendenca autoritariste.

“Ne duhet të luftojmë për konsolidimin e institucioneve të pavarura,” tha ai.

Nishani shpjegon edhe pse ktheu mbrapsht reformën territoriale. Sipas tij, ndryshimet u bënë pa diskutim të hapur dhe pas ndonjë fokusim tek decentralizimi i pushtetit. /albeu.com/

Shtuar më 02/09/2014, ora 10:28
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori