Nishani, mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të artistes Pelingu
Pëlqej
Bujar Nishani
Përmes një mesazhi ngushëllimi, Presidenti i Republikë Bujar Nishani i pëcjell familjarvë ngushëllimet për ndarjen nga jeta të artistes së madhe Drita Pelingu.

Mesazhi i ngushëllimit shpërndarë nga Presidenca


Hidhërimi që ndjejmë për lajmin e ndarjes nga jeta të artistes së madhe, zonjës Drita Pelingu na përshfaq fuqishëm para nesh tërënjëjetëtëjetuar fuqishëm, vuajtjet qësëfundmi iu shtuan, emocionet dhe respektin e thellëqëna ka përcjellëpas çdo shfaqjeje, pas çdo duartrokitjeje, pas çdo përkuljeje qëi ka dhuruar popullit shqiptar, pasi ulej sipari. Nga sot për tëngrihet sipari i pavdekësisë.
Vdekja, nëkëtërast, ështëveç njëshenjëe zakonshme qëi bën tëjashtëzakonshëm disa njerëz tërrallë.
Drita Pelingu ka lënënjëpasuri tëtërëkulturore dhe vlerash, njëgaleri rolesh dhe karakteresh nga mëtëspikaturit. Aftësia dhe përkushtimi i saj si pedagoge e kapërcente tëzakonshmen, maturia e fisnikëria e saj qëndruan gjithmonëlart, përkushtimi dhe dashuria për teatrin, u bënënjësh me gjithçka lidhet me emrin Drita Pelingu.
I jemi mirënjohës për çka na ka dhuruar dhe i jemi borxhlinj për çka mund tëbënim mëshumëpër Drita Pelingun e për çdo artist nëpërgjithësi, sepse artistët bëjnëpjesënëaristokracinëe njëvendi. Ajo tashmëka hyrënëPanteonin e tëmëdhenjve tëartit skenik shqiptar. Dhe me meritëtëplotë.
I përjetshëm qoftëkujtimi i saj!

Shtuar më 02/10/2013, ora 14:30
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori