Nimic dorëzoi propozimin e ri për emrin
Albeu.com
Ndërmjetësi për kontestin e emrit mes Greqisë dhe Maqedonisë, Metju Nimic, në Nju Jork, negociatorit grek dhe maqedonas u dorëzojë propozimin e ri për zgjidhjen e problemit me emrin."Iu dorëzova pako te re idesh për zgjidhjen e problemit të cilat do tia dorëzojnë për shqyrtim autoriteteve të tyre", deklaroi ndërmjetësi Metju Nimic në një konferencë shtypi në Kombet e Bashkuara. Nimic tha se nuk ka dhënë afate përfundimtare, por me negociatorët ishte marr vesh që bisedimet të vazhdojnë pas disa javëvë. "Qeverive do tu nevojiten disa javë që me vëmendje të shqyrtojnë këto propozime", deklaroi ai. Sipas tij propozimi i dorëzuar është i ndershëm dhe dinjitozë për zgjidhjen e kontestit. "Por në fund iu mbetet dyja palëve ti shqyrtojnë propozimet nga prizma e tyre gjegjësishtë interesi I tyre nacional dhe politik", shtoi Nimic. (alsat)
Shtuar më 09/10/2008, ora 03:35
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori