Nënkryetari i Parlamentit Evropian "dënon" bashkëatdhetarin Kacifas: Ishte ekstremist
Pas ish-ministrit te Jashtem Pangallos ka reaguar edhe deputeti Papadimoulis.

Papadimolis ka kritikuar të dy palët në një farë mënyre duke thënë edhe se deklaratat nga Shqipëria duhej të ishin të zbutura, por nga ana tjetër ai theksoi deh pranoi se Kacifas ishte një ekstremist.

“Greqia si anëtari më i vjetër i familjes evropiane në Ballkan, dhe më i fuqishmi dhe më i pasur, duhet të jetë pionier në mënyrë që faktet e tilla të trishtuara të trajtohen me kujdes dhe seriozitet të duhur.
Ajo që është tani e rëndësishme është të ulen tonet, të ndalohen të tjeret qe ngatrrojne kete teme politikisht nga politika që po luajnë në të dyja anët e kufirit, politikanët apo gazetarët dhe të sigurojnë pjesëmarrje aktive greke në sqarimin e kushteve nën të cilat Konstandini Katsifas u gjet i vdekur ” shtoi ai.

“Natyrisht ky njeri kishte pikëpamje ekstreme, me sa duket kishte kallashnikovin dhe qëlloi dhe të gjithë në Tiranë apo Athinë beson kundër dhunës kudo që ajo vjen nga dhe kundër luftës së armatosur për të arritur objektiva politike, nuk duhet të sakrifikojme njeri, që për ne është prioriteti i parë, dhe dua ti them shtetit grek dhe shoqërinë greke, dy gjëra: së pari për të sqaruar nëse Katsifas mund të neutralizohet pa u vrarë dhe e dyta nuk e shkaktojnë këtë ping pong dhe përkeqësimin e marrëdhënieve dhe të jetës së pakicës greke në Shqipëri, “tha ai. /albeu.com/
Shtuar më 02/11/2018, ora 16:56
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori