Negociatat, Balla: Francezët s’e dinë formulën ideale të reformimit të BE
Numri dy i Partisë Socialiste, Taulant Balla ka deklaruar në emisionin "Real Story" të Sokol Ballës në "News 24" se për shkak të vetos franceze për reformimin e BE para se të hapen negociatat, nuk është dëmtuar vetëm Shqipëria, por i gjithë Ballkani Perëndimor.

Sekretari i përgjithshëm i Partisë Socialiste deklaroi se edhe vetë Franca nuk e di se cila është formula ideale për të reformuar BE-në.

Mes të tjerash socialisti nuk e sheh qëndrimin e Francës të lidhur me azilkërkuesit shqiptarë. Sipas tij Franca ende nuk e ka të qartë sesi do të veprohet.

"Ne mes kërkesës së Francës për të ndryshuar tërësisht mënyrën e raportimit të procesit të negociatave, u është kërkuar Komisionit Europian të bëjnë një organizim të ri.

Edhe francezët nuk e dinë se cila është formula ideale për të ndryshuar.

Komisioni Europian nuk di nga Këshilli Europian se ç’të bëjë, jo vetëm me Shqipërinë, por edhe më Serbinë dhe Malin e Zi, deri kur të ndajë rolet. Pra nuk bëhet fjalë vetëm për Shqipërinë, por bëhet fjalë për Ballkanin Perëndimor", deklaroi Balla.
Shtuar më 21/10/2019, ora 23:06

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori