Negociatat me BE, Priebe i kerkon pales shqiptare dialog te hapur e te sinqerte
Albeu.com
Ka vijuar sot ne diten e 2 raundi i 10 i Negociatave te qeverise shqiptare dhe BE, ku kryenegociatori europian Reinhard Priebe, kerkoi te flitet hapur dhe sinqerisht.Edhe sot ministrja e Integrimit Arenca Troshani ka siguruar BE per angazhim te madh ne kryerjen e reformave qe sipas saj konsistojne ne luften ndaj krimit te organizuar, korrupsionit, arritjen e pavaresise se sistemit gjyqesor, lirise se medias e tj. Sipas Troshanit ne keto pika Shqiperia ka nje pervoje negative, por ajo siguroi se me vullnetin e saj politik, qeveria "Berisha" do te beje qe shqiptareve t'u kthehet besimi i humbur.

Kryenegociatori i BE Reinhard Pribe, tha ne fjalen e tij, se do te deshironte qe negociatat, ecuria e te cilave deri tani kane qene pozitive dhe ne proogres, te vijojne keshtu edhe me qeverine e re. Priebe kerkoi nga perfaqesuesit e qeverise, qe te mesoje prej tyre menyren sesi eshte organizuar qeverisja dhe realizimi i reformave. Priebe kerkoi nga pala shqiptare qe gjate bisedimeve qe vazhdojne me dyer te mbyllura, te flitet hapur dhe sinqerisht per ate se ku do te konsistojne reformat dhe si do arrihet zbatimi i tyre.

Pas fjales hyrese te dy kryesuesve te bisedimeve, keto te fundit vijuan me dyer te mbyllura. Nderkohe qe dje u diskutuan ceshtje qe kane te bejne me levizjen e lire te qytetareve gabimet adminsitrative dhe shitblerjet e prones. Burimet diplomatike bene te ditur se dje eshte diskutuar mbi vendimin e pritshem te qeverise per te kaluar INSTAT-in ne varesi te minsitrise se brendshme, projekt qe gjeti kundershtimin e negociatoreve te BE. Sipas tyre, kjo prek pavaresine dhe konfidencialitetin e INSTAT. news24
Shtuar më 30/09/2005, ora 20:00
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori