NEGOCIATAT/ Cilët janë 3 shtetet që dolën kundër dritës jeshile për Shqipërinë
Reuters

“Franca u ka bërë me dije vendeve të tjera të Bashkimit Evropian këtë javë se është kundër fillimit të negociatave të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë”, kështu e nis shkrimin media prestigjioze Reuters. Sipas burimeve diplomatike të cituata nga kjo media Franca ka hedhur këtë ide në të gjithë unionin.

Më shumë se gjysma e 28 vendeve anëtare të BE-së, si dhe zyrtarët e saj të lartë në Bruksel, po përpiqen të shpërblejnë të dy shtetet e Ballkanit për reformat duke rënë dakord për të filluar bisedimet e pranimit. Ata paralajmërojnë Rusinë, Kinën ose Turqinë që të përfitojnë nga një “vakum strategjik” në rajonin e trazuar nëse BE nuk arrin të mbajë perspektivë të prekshme për vendet atje.

Por Parisi zyrtar thotë se BE përballet me shumë sfida tani për të lejuar në dy shtete të tjera nga Ballkani, në një rajon ende i mërzitur nga luftërat e viteve 1990 dhe duke luftuar me krimin dhe korrupsionin. Franca thotë se BE duhet të reformojë nga brenda, së pari për të trajtuar me një forcë dhe unitet më të madh sfida të tilla si ndryshimi i klimës dhe migracioni, dhe se të dy shpresuesit duhet të kryejnë reforma të mëtejshme para se të fillohet bisedimi.

“Ata nuk janë akoma atje. Ne po u kërkojmë atyre të bëjnë përpjekje shtesë”, tha një zyrtar francez, duke shtuar se negociatat nuk mund të hapen në Tetor 2019, do të duhet të rivlerësojmë situatën diku në vitin 2020.

Njëzëri midis 28 vendeve anëtare kërkohet për të filluar bisedimet e pranimit. Ministrat e BE do të diskutojnë çështjen përsëri në Luksemburg të martën para se liderët kombëtarë të takohen në Bruksel për një samit në 17-18 tetor. Masa tashmë ishte vonuar në mënyrë të përsëritur.

“Kjo është shumë zhgënjyese për shumicën e vendeve anëtare. Besueshmëria jonë është në diskutim”, është shprehur një diplomat nga një vend i gatshëm të hap dyert për kandidatët e Ballkanit Perëndimor.

“Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria kanë bërë shumë. Po, mbetet shumë më tepër për të bërë, por hapja e bisedimeve për anëtarësim është vetëm hapi i parë, procesi do të zgjasë me vite dhe ata do të duhet të plotësojnë të gjitha kriteret para se të lejohen”, shtoi ai.

Burimet thanë se Hollanda dhe Danimarka ishin gjithashtu qartë kundër ofertës së Shqipërisë kur ambasadorët e BE diskutuan çështjen prapa dyerve të mbyllura në Bruksel të enjten, megjithëse holandezët kanë sinjalizuar fleksibilitet të mundshëm për Maqedoninë e Veriut.

Ministri i Jashtëm Hollandez, Stef Blok tha që të martën Shkupi duhej të miratonte legjislacionin për të krijuar një organ të pavarur të ndjekjes publike. “Për Hollandën që duhet të kalojë në mënyrë që të fillojnë bisedimet e pranimit,” tha ai.
Shtuar më 10/10/2019, ora 16:51

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori