Në Shqipëri u lirua, dënohet me burg në Itali ish-zyrtari i lartë
Artur Mahmutaj ka mbajtur postin e Nëndrejtorit të Hekurudhës në qytetin e Durrësit.

Mahmutaj rezulton i liruar nga Gjykata e Durrësit në datën 3 mars 2016, ndërsa rezultonte i arrestuar në 10 janar të këtij viti nën akuzën e veprës penale “Prodhim dhe shitje e narkotikëve.”

Ai u mbajt në paraburgim për 3 muaj, pas zbulimit të një laboratori modern droge në një magazinë të kultivimit të lëndëve narkotike, në shtator të vitit 2015.

Mahmutaj u shpall në atë kohë në kërkim nga policia, por arrestimi i tij u bë i mundur në janar të një viti më pas.

Por pas arrestimit të 35-vjecarit, gjykatësja Anita Mici pranoi kërkesën e tij për ndryshim të masës së sigurisë nga arrest në burg në detyrim paraqitje, e arsyetuar se ai nuk përbënte rrezik.

Por më pas ai u arrestua në Itali tentuan të futnin 75 kilogramë kokainë në Itali nga porti i Genovas.

Ditën e sotme ai është dnëuar me 6 vite burg nga gjykata italiane. /albeu.com/
Shtuar më 02/10/2018, ora 22:18

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori