Ndryshon ora të dielën, akrepat shkojnë 1 orë përpara
Ditën e dielë ndyshohet ora duke shënuar një orë më parë, në orën 02:00 të mëngjesit të së dielës, ora do të shkojë 03:00. Kjo quhet ora pranverore pasi zgjat dita dhe shkurtohet nata. Përllogaritja verore e kohës në Evropë do të vazhdojë deri më 28 tetor.

Ndryshimi i orës u aplikua në vitin 1916 si masë kohore ushtarake për kursimin e qymyrit. /albeu.com/
Shtuar më 24/03/2012, ora 10:59

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori