Ndryshim i madh në shkolla, orët bëhen 90 minuta
Pëlqej
Arsimi parauniversitar në Shqipëri duket se po shkon drejt një ndryshimi sa të bujshëm , aq edhe tronditës, pasi orët e mësimit pritet të zgjasin nga 90 minuta.

Për ta bërë më të lehtë çantën fëmijëve, një grup mësuesish, prindërish, nxënësish dhe psikologësh kanë propozuar reduktimin e lëndëve nga gjashtë në tre në ditë.

Sipas reformës së re të Ministrisë së Arsimit, që prej 1 shkurtit mësimi për çdo lëndë nuk do të zgjasë më 45 minuta, por 90 minuta.

Propozimi duket se ka marrë edhe "bekimin" e Kryeministrit Edi Rama, e cili e ka vlerësuar platformën si "arritje të madhe".

Ministria nga ana tjetër pretendon se përqendrimi i nxënësve në vetëm 3 lëndë të jetë më produktiv dhe do të paraqesë më pak ngarkesë tek nxënësit, mësuesit dhe prindërit. /albeu.com/
Shtuar më 11/01/2018, ora 00:59
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori