Ndërron jetë historiani i njohur, Dedë Progni
Ka ndërruar jetë për shkaqe natyrale historiani Dodë Prelë Progni. Ai ndërroi jetë gjatë ditës së djeshme në Tiranë, ndërkohë që pritet që të përcillet për në banesën e fundit gjatë ditës së sotme.

Veprimtaria e tij si studiues i historisë së kombit shtrihet në disa dekada jetë nga koha si mësues dhe më pas si historian i Muzeut të Tropojës dhe në vitet e pensionimit edhe në Tiranë.

Ai është ndër kontributorët e ngritjes së Muzeut Historik të Tropojës dhe të disa muzeve të krahinave në Malësi të Gjakovës, botimin e një libri me bashkautor për vendlindjen e tij, Nikaj-Mërturin; autor i dhjetra shkrimeve studimore në revista e buletine shkencore, në gazeta e revista, në Shqipëri, Kosovë, Maqedoninë e Veriut, Amerikë e Europë.
Shtuar më 23/10/2020, ora 09:40

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori