Postet ministrore, ja disa nga emrat qeverisė sė Rilindjes (FOTO-LAJM)

Ministër i Ekonomisë Mimi Kodheli
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Zbardhen disa detaje nė lidhje me ndarjen e posteve ministrore mes Partisė Socialiste dhe Lėvizjes Socialiste pėr Integrim e cila nė qeverinė e re pritet tė ketė katėr apo pesė portofole.

Pjesė e qeveriės sė re pritet tė jenė edhe aleatė tė tjerė tė koalicionit opozitar qė nuk mundėn tė marrin mandat me partitė e tyre, si Milo, Gjinushi, Koēi, Muslia etj.
Pakti

Mėsohet se LSI mund tė marrė Ministrinė e Integrimit, Ministrinė e Transportit dhe Ministrinė e Arsimit. Por fillimisht kryetarėt e dy partive do tė bien dakord pėr njė reformė strukturore tė qeverisė sė re.

Pritet qė numri i ministrive do tė shkojė nė 18, duke ndarė disa prej ministrive aktuale, por dhe ngritjen e ministrive tė reja. Pritet tė ndahet Ministria e Ekonomisė dhe Energjetikės, Ministria e Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, por dhe Ministria e Transporteve dhe Punėve Publike. Edi Rama dhe Ilir Meta kanė konfirmuar dje vullnetin e tyre pėr tė ndarė mandatin e deputetit nga detyra ekzekutive e ministrit.

Ndarja e mandatit tė deputetit nga ajo e ministrit do tė sjellė prurje tė reja nė Kuvendin e Shqipėrisė. Pėr shkak se deputetėt qė do tė pranojnė tė bėhen ministra do tė duhet tė lėnė mandatin, atėherė ata do tė zėvendėsohen me kandidatė qė gjenden poshtė listės fituese.

Ndarja e pozicioneve ministrore mes forcave tė koalicionit gjithmonė shoqėrohet me emrat e ministrave. Nė selitė e partive, ashtu siē dhe pritej, kanė nisur tė qarkullojnė emrat e parė. Vetė socialistėt pritet tė mbajnė ministri tė rėndėsishme siē ėshtė ajo e Financave, ku emri mė i lakuar ėshtė ai i deputetit tė Dibrės, Shkėlqim Cani. Po kėshtu pritet qė nė ekzekutiv tė kalojnė dhe dy gra tė spikatura pėr ēėshtje tė menaxhimit, Mimi Kodheli dhe Milena Harito. Nga ana tjetėr, ministrat e parė qė po pėrfliten nė radhėt e LSI-sė janė Lefter Koka pėr tė qenė nė Ministrinė e Transporteve dhe Nasip Naēo pėr tė drejtuar Ministrin e Jashtme. Nga ana tjetėr, emri i Shezai Rrokajt pėr tė qenė ministri i ri i Arsimit duket se po diskutohet gjerėsisht. Por diskutimet pėr emrat e ministrave tė rinj prekin dhe aleatėt e tjerė tė sė majtės. Kreu i Partisė Ligj dhe Drejtėsi, Spartak Ngjela ka qenė i pari qė pėrpara fushate ka theksuar se Edi Rama i kishte premtuar se ai do tė ishte ministri i ri i Drejtėsisė. Por duket se Rama detyrime ka dhe pėr sa u pėrket dy aleatėve tradicionalė tė tij, siē ėshtė Skėnder Gjinushi dhe Paskal Milo. Nė qeveri pritet tė pėrfaqėsohet me ministri dhe Vangjel Dule i cili u bashkua nė koalicionin e majtė me Partinė e tij Bashkimi pėr tė Drejtat e Njeriut. Dule pritet tė jetė vetė nė rolin e ministrit tė Punės. Rama ka deklaruar qė herėt se ministrat e rinj tė kabinetit tė tij nuk do ta kenė mandatin e deputetit.

Mė Lartė portali albeu.com ju sjell listėn me disa nga kandidatėt pėr ministėr ndėrkohė qė diskutimet pėr plotėsimin e posteve ministrore vijojnė. /albeu.com/
Shtuar më 29/06/2013, ora 17:09
Gezim Belli
e Shtunë 29 Qershor 2013, Ora 16:39
Po Ju Z.Edi ,a do te jeni Deputet; meqe do te jeni Kryeminister?
SEFERINA SERANI
e Shtunë 29 Qershor 2013, Ora 16:39
Albeu...je yll fare...nga faqet me te mira qe kam zbuluar praj dites se zgjedhjeve ...suksese...!I like you..!
Gjakove
e Shtunë 29 Qershor 2013, Ora 17:00
Prap se prap Greku ne qeveri!!! Hajde grekofila hajde!
Krasniqja Gashi
e Shtunë 29 Qershor 2013, Ora 17:40
vetem ky jo, eshte njelloj me imamin, nuk paska tjeter lsi, sa me larg figurat e djegura,
Krasniqja Gashi
e Shtunë 29 Qershor 2013, Ora 17:43
edhe ky nuk ka formatin e nje ministri, ka plot drejtori te dores se dyte e te trete qe mundet....
Krasniqja Gashi
e Shtunë 29 Qershor 2013, Ora 17:44
eshte ok
Krasniqja Gashi
e Shtunë 29 Qershor 2013, Ora 17:45
po ky eshte deputet
Krasniqja Gashi
e Shtunë 29 Qershor 2013, Ora 17:46
hajt mo
Krasniqja Gashi
e Shtunë 29 Qershor 2013, Ora 17:47
cani ok
Rigels Sco
e Dielë 30 Qershor 2013, Ora 10:50
angjeli ok
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.