Ndarja e Kosoves? Rusia: OK nese palet do te bien dakort (video)
Albeu.com
Rusia e kundershton planin e mbeshtetur nga perendimi per pavaresi te Kosoves. Trojka u krijua pasi Moska bllokoi planin e pavaresise ne Kombet e Bashkuara. Version multimedial i ketij lajmi. type="application/x-oleobject" width="320" height="290">
showstatusbar="true" src="http://www.balkanweb.com/sitev4/upload/multimedia/1188559323.wmv">


Rusia do te pranoje ndarjen e kosoves nese te dy palet, ajo shqiptare dhe serbe do te jene dakord. Nje deklarate e tille eshte bere nga ministri i Jashtem rus Sergei Lavrov.

I pyetur nga agjencia e lajmeve Reuters, nese Moska do te pranonte nja ndarje te Kosoves, Lavrov tha se negociatat vazhdojne me ndermjetesimin e trojkes te perbere nga Rusia, Bashkimi Europian dhe Shtetet e Bashkuara te Amerikes. Qellimi eshte qe te ndihmohen te dyja palet per te arritur nje marreveshje dhe jo per te arritur ne nje zgjidhje te detyruar.

Rusia e kundershton planin e mbeshtetur nga perendimi per pavaresi te Kosoves. Trojka u krijua pasi Moska bllokoi planin e pavaresise ne Kombet e Bashkuara.

Nderkohe, deri me tani, te dy palet, si ajo shqiptare dhe serbe, e kane kundershtuar idene e ndarjes se Kosoves, nderkohe qe nuk ka asnje shenje se mund te bien dakord per pavaresine.
(Reuters/news24)
Shtuar më 31/08/2007, ora 14:34
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori