Ndahet nga jeta shkrimtari dhe skenaristi i njohur, Kiço Blushi
Shkrimtari dhe skenaristi i njohur Kiço Blushi është ndarë mbrëmjen e sotme.

Në moshën 75-vjeçare, babai i Ben Blushit është larguar nga jeta pas një sëmundjeje të rëndë.

Kush ishte Kiço Blushi

Kiço Blushi ka lindur në qytetin e Korçës në 23 gusht të vitit 1943. Pas mbarimit të studimeve të larta për letërsi shqipe dhe ruse filloi punën si redaktor pranë Radio Televizionit Shqiptar dhe në vitin 1974 kalon si redaktor në Kinostudion “Shqipëria e Re”.

Skenari i tij i parë ishte ai i filmit “Çifti i lumtur” në vitin 1975">1975 si bashkëautor. Me skenarin e filmit “Beni ecën vetë” në vitin 1975">1975 u vlerësua me Çmimin e Republikës së Klasit të III-të. Ka shkruar 14 skenarë filmash artistikë dhe dy skenarë filmash dokumentarë dhe vizatimorë.

Më 20 shkurt të vitit 1991">1991 thirret nga Presidenti Ramiz Alia që të marrë pjesë në Këshillin Presidencial. Nga viti 1991">1991 deri në vitin 2006 ka qënë deputet i Kuvendit të Shqipërisë për Partinë Socialiste.

Me dorëheqjen nga posti i Kryetarit të Këshillit Drejtues të Radiotelevizionit Publik Shqiptar, u largua nga politika aktive.
Shtuar më 08/02/2019, ora 20:44

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori