Ndahet nga jeta akademiku Shaban Demiraj
Ndahet nga jeta në moshën 94-vjeçare albanologu i shquar, profesor Shaban Demira.Profesor Shaban Demiraj, lindi në Vlorë, por për shumë vite jetoi dhe punoi në Tiranë. Ai ka qenë kryetar i akademisë së shkencave në vitin 1992, ndërsa për 30 vjet drejtoi katedrën e Gjuhës Shqipe.

Demiraj ka shkruar mjaft vepra për gjuhën shqipe, ndër të cila 8 monografi, studime për fonetikën, morfologjinë dhe sintaksën historike të gjuhës shqipe. Ai është figurë e njohur për shkencën gjuhësore në Ballkan e Evropë dhe për kontributin e shquar, ka mbajtur titujt “mësues i popullit dhe mjeshtër i madh i punës”. /albeu.com/

Shtuar më 30/08/2014, ora 17:20
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori